• Aktualny czas czwartek, 27 lipca 2017
  • Imieniny: Aureli, Julia, Laurenty, Lilia, Lilla,
  • Natalia, Pantaleon, Wszebor

Czerwcowe pikniki

Czerwiec był niezwykle pracowitym miesiącem w Dziale Rewitalizacji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie . Wykorzystując sprzyjającą aurę oraz wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców animatorki i animatorzy Działu organizowali lub współorganizowali pikniki i inne wydarzenia plenerowe na terenie Krakowa. Odbyło się 7 pikników na terenach objętych działaniami Programów Aktywności Lokalnej.

W trakcie pikników wolontariusze oraz pracownicy Działu prowadzili działania informacyjne i promocyjne zachęcające do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego. Działania wspierało ponad 20 wolontariuszy, w tym uczniowie i uczennice 24 Gimnazjum, IV Liceum Ogólnokształcącego oraz mieszkańcy i mieszkanki.

Podczas pikników na wszystkie osoby czekała moc atrakcji.

10 czerwca 2017 roku odbył się „Zielony piknik na Ugorku” w ramach XII Festiwalu „Święto Ogrodów” przy ul. Ugorek 1. Organizatorem wydarzenia był Program Aktywności Lokalnej Ugorek przy wsparciu mieszkanek i mieszkańców. Podczas pikniku odbyły się warsztaty ozdabiania doniczek metodą decoupage oraz sadzenia sukulentów w szkle. W trakcie pikniku odbyło się także „Spotkanie przy książce” w ramach którego omawiano motywy natury w literaturze. Uczestniczki i uczestnicy wzięli udział we wspólnym sadzeniu dzikiej róży przy altance oraz realizowanej w ramach „Biblioteki pod chmurką” wymianie książek. Spotkanie było także okazją do wymiany sadzonek. Prowadzono działania promocyjne wolontariatu „Wolontariat - dlaczego warto?” oraz realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej „Dzielnicowego pośrednictwa w pomocy osobom niepełnosprawnym i starszym”.

Także 10 czerwca 2017 roku odbyły się dwa pikniki rodzinne organizowane przez Program Aktywności Lokalnej Stare Podgórze/ Rybitwy: przy Szkole Podstawowej nr 65 przy ul. Golikówka 52 oraz przy Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Dembowskiego 12. W ramach wydarzeń Program Aktywności Lokalnej  wraz z zespołem 20 wolontariuszek i wolontariuszy prowadził działania animacyjne. W trakcie pikników ogłoszono laureatki i laureatów konkursu plastycznego „Gdyby na Rybitwach mieszkały baśniowe stwory” oraz „Gdyby na Podgórzu mieszkały baśniowe stwory”. Ponadto zorganizowana została tzw. foto budka jako jeden z elementów promocyjnych PAL. Prowadzono także działania zachęcające do głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. Podczas wydarzenia przy ul. Dembowskiego odbyła się Akcja Krwiodawstwa przeprowadzona przez zespół Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz badania profilaktyki słuchu u dzieci przeprowadzone przez Larmed.

11 czerwca 2017 roku odbył się drugi z czterech realizowanych pikników organizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego w Nowej Hucie w Parku Ratuszowym. Podczas imprezy plenerowej można było skosztować pysznych wypieków oraz napić się domowej lemoniady. Dzieci bawiły się w kąciku kreatywnym, w którym odbywały się m.in. zajęcia plastyczne. Dorośli mogli zobaczyć pokaz Tai Chi wraz z warsztatami oraz wziąć udział w zajęciach decoupage. Dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych cieszył się pokaz artystyczny wykonany przez Klauna Feliksa. Projekt „Pikniki dla mieszkańców w Nowej Hucie” jest realizowany przez Program Aktywności Lokalnej „Na Skarpie”.

24 czerwca 2017 roku w ogrodach plebanii Parafii Świętego Grzegorza w Ruszczy odbył się Piknik Świętojański. Organizatorami imprezy plenerowej były Stowarzyszenie „Bezpieczna Ruszcza” oraz Program Aktywności Lokalnej „Razem Zmieniamy” w Ruszczy. Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Kraków Nowa Huta. Podczas pikniku można było skorzystać z bogatej oferty strefy gastronomicznej, m.in. dania z grilla, ciasta, chleb ze smalcem, wata cukrowa. Motywem przewodnim pikniku były wianki. Mieszkańcy mogli samodzielnie upleść wianek z polnych kwiatów. W konkursie na „najpiękniejszy wianek” wyłonione zostały trzy główne miejsca i dwa wyróżnienia, za które wygrani otrzymali nagrody. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz samochodów off-road’owych z grupy MudProject, występy dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 63 w Wadowie oraz liczne gry i zabawy przeprowadzone przez konferansjera. Przygotowanych było również wiele dodatkowych atrakcji dla dzieci, m.in.: dmuchane zjeżdżalnie, fotobudka, modelowanie balonów i malowanie twarzy. Na zakończenie odbył się koncert lokalnego zespołu, przy którego muzyce mieszkańcy mogli bawić się i tańczyć do późnych godzin wieczornych.

 

24 czerwca 2017 roku na osiedlu Zesławice odbył się piknik zorganizowany przez Stowarzyszenie  Sympatyków  Zesławic  i okolicy  „Bez  Granic”, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta,  Radę  Dzielnicy  XVII Wzgórza Krzesławickie oraz Program Aktywności Lokalnej “Zesławice i Kantorowice”. Organizację wydarzenia wspierało 5 wolontariuszy będących mieszkańcami osiedla. W trakcie pikniku w ramach rozwoju Zesławic w duchu zdrowego stylu życia odbyły się wydarzenia sportowe i zabawy, w tym pokazowy mecz rugby poprowadzony przez Narodowe Centrum Rugby, warsztaty Projekt TENIS – Akademia Tenisa, konkursy i zabawy dla dzieci ze sportem w tle, w tym gra w kapsle. W ramach animacji zabaw realizowanych przez Program Aktywności Lokalnej odbyło się malowanie buzi dzieci i puszczanie baniek mydlanych. Dzieci miały także możliwość wzięcia udziału w warsztatach plastycznych prowadzonych przez firmę POKA DESIGN. Paweł Derlatka promował i zachęcał do udziału w październikowym maratonie, który w swoim planie uwzględnił osiedle Zesławice. Prowadzono także działania promocyjne Budżetu Obywatelskiego, funkcjonowało stanowisko mobilne Urzędu Miasta Krakowa. Podczas wydarzenia odbyła się Akcja Krwiodawstwa „Krwawe Zesławice” przeprowadzona przez zespół Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. W trakcie pikniku odbył się konkurs „Sportowe dzieciaki Zesławic” oraz konkurs na przebranie. Piknik był okazją do złożenia podziękowań dla Przyjaciół Zesławic, a każda wyróżniona  osoba otrzymała piłkę z autografem Michała Pazdana. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, której przygrywał na żywo zespół EXODUS.

               25 czerwca 2017 roku na terenie Ogrodu Osiedlowego przy ul. Siemaszki odbył się piknik w ramach drugiej edycji programu „Pikniki wszystkich parków łączcie się”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Program Aktywności Lokalnej „Sami dla siebie”. W trakcie pikniku mieszkanki i mieszkańcy mieli możliwość wzięcia udziału w zabawach animacyjnych dla dzieci, wspólnych grach, zrealizować się twórczo w kąciku plastycznym.

Czy artykuł jest napisany w sposób interesujący?
Czy informacje zawarte w tym artykule są przydatne?
Czy treść tego artykułu jest zrozumiała?